Į pradžią
 
Naujiena
2017-04-03   Konferencijoje Seime – apie atvirų duomenų naudą ir perspektyvas

Aukščiausioji audito institucija kartu su Seimo Audito komitetu Seime organizavo konferenciją „Ar galime atverti iki 2 proc. BVP?“. Konferencijos metu diskutuota apie atvirų duomenų pridėtinę vertę ir teigiamą poveikį viešojo sektoriaus efektyvumui, kasdieniam žmonių gyvenimui, inovacijų plėtrai ir ekonomikai.

Renginio dalyvius pasveikino valstybės kontrolierius dr. Arūnas Dulkys ir Seimo ADK pirmininkė Ingrida Šimonytė. Pasak valstybės kontrolieriaus A. Dulkio, aukščiausios audito institucijos atliktas auditas parodė, jog šiandien institucijoms dar stinga žinių apie duomenų atvėrimo būdus ir naudą, baiminamasi atverti neviešinamą ar klaidingą informaciją. Lietuva pagal atvirų duomenų rodiklius užima 24 vietą ES ir yra priskiriama prie pradedančiųjų šalių.

„Kalbant apie atvirus duomenis nebereikėtų kelti klausimo, ar reikia juos atverti. Bendraudami su audito klientais pastebime, kad klausimas su žodeliu ar labai dažnai slepia baimę. Baimių yra pačių įvairiausių: nežinoma, kaip teisingai atverti duomenis, abejojama dėl duomenų kokybės, baiminamasi atverti neviešintiną informaciją. Dėl šių baimių kelias nuo sprendimo ar daryti iki apsisprendimo kada ir kaip daryti tampa labai ilgas“, – sakė A. Dulkys.

Valstybės kontrolės Informacinių technologijų audito departamento direktorė dr. Živilė Simonaitytė savo pranešime „Ar užtikrinamas viešojo sektoriaus duomenų atvėrimas“ akcentavo, jog Lietuvoje prieinami ir aktyviai naudojami atviri duomenys galėtų sukurti naudos, prilygsiančios beveik 2 proc. BVP, o tai siektų apie 800 mln. Eur. Be to, pasak Ž. Simonaitytės, atvirų duomenų nauda būtų ne tik finansinė.

„Skaičiuojant atvirų duomenų naudą svarbu pabrėžti ne tik finansinę, bet ir visas kitas šio proceso naudas. Atviri duomenys galėtų padėti mažinti kaštus, įvertinti nebūtinas išlaidas, užtikrinti tarpsektorinę duomenų kaitą, gerinti viešąsias paslaugas, kurti naujas paslaugas. Duomenų atvėrimas padeda ir gerinti viešojo valdymo įvaizdį, santykį su piliečiais, užtikrina skaidrumą ir suteikia daugelį kitų naudų“, – pažymėjo Ž. Simonaitytė.

Pranešimus konferencijoje taip pat skaitė Vytauto Didžiojo universiteto Informatikos fakulteto ir CTO Baltijos pažangių technologijų instituto prof. dr. Tomas Kirilavičius, Vilniaus miesto mero patarėjas Povilas Poderskis ir INFOBALT prezidentas Tomas Vitkus.
 

Konferencijos vaizdo įrašą galima žiūrėti čia.
 

Justas Jaskonis, Komunikacijos skyriaus vedėjas, tel. (8 5) 266 6794, el. p. justas.jaskonis@vkontrole.lt

Už informaciją atsakingas Komunikacijos skyrius
Informacija atnaujinta 2017-06-08

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė

Biudžetinė įstaiga

Pamėnkalnio g. 27 (įeiti iš V. Kudirkos g. 15), 01113 Vilnius, tel. (8 5) 266 6752, faks. (8 5) 266 6761, el. paštas info@vkontrole.lt, kodas Juridinių asmenų registre 188659229.