Ši svetainė nebenaujinama.

Naujausios Valstybės kontrolės informacijos ieškokite www.valstybeskontrole.lt

Į pradžią
 
Naujiena
2008-03-14   Elektroninė sveikatos informacinė sistema lauktos naudos dar nedavė
Valstybės kontrolė įvertino Sveikatos apsaugos ministerijos informacinių sistemų valdymą ir Nacionalinės elektroninės sveikatos informacinės sistemos kūrimą. Ši sistema turi apjungti visas šalies gydymo įstaigas. Tai leistų pagerinti sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir gydymo paslaugas, palengvintų gydytojų darbą. Audito metu nustatyta, kad sistemai sukurti, įrangai ir konsultavimo paslaugoms įsigyti buvo panaudota daugiau kaip 17 mln. Lt. Valstybinių auditorių nuomone, ministerija neišnaudojo visų galimybių tinkamai ir rezultatyviai panaudoti informacinei sistemai kurti skirtas lėšas. Valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė pažymėjo, kad audito metu buvo nustatyti reikšmingi teisės aktų pažeidimai, todėl institucijų vadovai bus įpareigoti šiuos pažeidimus padariusius asmenis traukti tarnybos ar drausminėn atsakomybėn.

Kurdama Nacionalinę elektroninės sveikatos informacinę sistemą Sveikatos apsaugos ministerija neturėjo patvirtintų strateginių elektroninės sveikatos dokumentų, todėl buvo neaišku, kokių tikslų siekiama ir kaip turėtų būti vertinami gauti rezultatai. Be to, ministerija tinkamai neprižiūrėjo, kaip kuriama sistema, todėl dauguma numatytų darbų nebuvo laiku įgyvendinta, o priimta naudoti sistema neatliko kai kurių svarbių funkcijų. Pavyzdžiui, nebuvo galimybės gauti duomenų iš valstybinių registrų, patikrinti, ar pacientas yra apsidraudęs. Kuriant sistemą neįvertintos integravimo su kitomis informacinėmis sistemomis galimybės, neįgyvendinta planuota abipusė integracija. Dalis numatytų, bet neatliktų ar nevisiškai atliktų darbų buvo įtraukti į antrojo projekto darbų sąrašą.

Ministerija neįdiegė sukurtos sistemos nė vienoje iš 21-os numatytos įstaigos. Šiuo metu ji veikia tik papildomai pasirinktoje Širvintų poliklinikoje. Tik 3 proc. kompiuterinės įrangos, įsigytos už 4,3 mln. Lt, buvo naudojama darbui su sistema. Likusią įrangą sveikatos priežiūros įstaigos naudoja savo nuožiūra, nes šiose įstaigose nebuvo įdiegta sistemos programinė įranga.

Informacinės visuomenės plėtros komitetas, neatsižvelgdamas į tai, kad dar nevisiškai pasiektas planuotas Nacionalinės elektroninės sveikatos sistemos pirmojo projekto funkcionalumas, sistemos projektas nederintas su komitetu, o pati sistema neįsteigta pagal teisės aktų reikalavimus, pritarė tolesniam projekto vykdymui ir skyrė ES struktūrinių fondų paramą. Elektroninės sveikatos paslaugų valstybės ir regioniniams projektams finansuoti 2007-2013 metais numatyta skirti 90 mln. Lt. Auditorių nuomone, yra rizika, kad dalis šių lėšų gali būti panaudota nepakankamai rezultatyviai.

Auditoriai atkreipė dėmesį, kad Sveikatos apsaugos ministerija šalies Vyriausybei ir kitoms institucijoms ne visuomet pateikia teisingą ir tikslią informaciją apie kuriamos sistemos eksploatavimą ir projekto rezultatus.


Papildoma informacija: Informacinių sistemų valdymo ir audito departamento direktorius Dainius Jakimavičius (266 67 66).

Valstybinio audito ataskaita Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos informacinių sistemų bendrosios kontrolės vertinimas. Elektroninės sveikatos informacinės sistemos kūrimo auditas


Valstybės kontrolės Viešųjų ryšių tarnyba (266 67 92, 8 611 52051; tkuciauskas@vkontrole.lt)

Už informaciją atsakingas Komunikacijos skyrius
Informacija atnaujinta 2008-03-14

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė

Biudžetinė įstaiga

Pamėnkalnio g. 27 (įeiti iš V. Kudirkos g. 15), 01113 Vilnius, mob. 8 608 92 636, el. paštas info@vkontrole.lt, kodas Juridinių asmenų registre 188659229.