Ši svetainė nebenaujinama.

Naujausios Valstybės kontrolės informacijos ieškokite www.valstybeskontrole.lt

Į pradžią
 
Naujiena
2008-03-18   Kovos su korupcija programa nedavė lauktų rezultatų
Valstybės kontrolė įvertino, kaip Vyriausybė kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba organizuoja Nacionalinės kovos su korupcija programos įgyvendinimą. Apibendrindama audito rezultatus valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė pabrėžė, kad programa nedavė lauktų rezultatų. Pasak R. Budbergytės, programoje numatytiems tikslams įgyvendinti stinga konkrečių priemonių, nepakankama programos vykdymo kontrolė, nepilnai panaudotos iš valstybės biudžeto finansuojamų institucijų ir visuomeninių organizacijų galimybės. Už kovą su korupcija atsakingos institucijos neturi duomenų, kiek lėšų išleista šios programos įgyvendinimui.

Auditoriai atkreipė dėmesį, kad iki šiol Nacionalinėje kovos su korupcija programoje nesuformuluota tiksli ir aiški korupcijos sąvoka. Todėl programą įgyvendinančios institucijos kartais skirtingai suvokia reiškinį, su kuriuo jos turi kovoti.

Nustatyta, kad rengiant ir tikslinant programos priemonių planą nebuvo pakankamai įvertinti korupcijos prielaidos ir paplitimas. Pavyzdžiui, pagal 2005 metų visuomenės apklausos rezultatus, viena iš labiausiai korumpuotų buvo įvardyta Kelių policija (dabar – Eismo priežiūros tarnyba), tačiau 2006 m. patvirtintame plane nebuvo numatyta priemonių, orientuotų į korupcijos prielaidų pašalinimą šioje srityje. Vėlesnė apklausa parodė, kad ši sritis vertinama kaip dar labiau korumpuota.

Vėluojama tobulinti galiojančius teisės aktus. Dar prieš penkerius metus buvo numatyta patikslinti teisės aktus, reglamentuojančius korupcijos prevenciją ir kovą su korupcija, licencijų išdavimą, viešųjų pirkimų organizavimą, parengti naujos redakcijos Lobistinės veiklos etikos kodeksą, Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimus, kitus teisės aktus. Tačiau tai iki šiol nepadaryta.

Auditoriai rekomendavo tobulinti kriterijus, pagal kuriuos vertinamas programos įgyvendinimas. Nors programos tikslas – sumažinti korupcijos lygį, tačiau jo vertinimo kriterijai programoje nenumatyti. Todėl programos rezultatyvumo vertinimas kasmet tampa institucijų nesutarimų objektu.

Auditorių nuomone, kovoje su korupcija būtina stiprinti visuomenės švietimą. Nors per penkerius metus pranešimų skaičius apie galimus korupcinius nusikaltimus padidėjo, tačiau apklausos duomenimis apie tokį nusikaltimą praneštų tik kas ketvirtas gyventojas, ir net 82 proc. gyventojų bei 65 proc. verslo įmonių vadovų nežinotų, kur su tokiu pranešimu kreiptis.

Auditoriai teigiamai įvertino naują Nacionalinės kovos su korupcija programos projektą, kurio rengimą praėjusiais metais savo potvarkiu inicijavo Ministras Pirmininkas. Programos projekte numatoma šalinti valstybinio audito metu nustatytus trūkumus. Be to, Valstybės kontrolė Vyriausybei ir Specialiųjų tyrimų tarnybai pasiūlė papildomas priemones, kurios padėtų tobulinti šią programą.


Papildoma informacija: Valstybės kontrolės 4-ojo audito departamento direktorius Rimvidas Aleliūnas.

Valstybinio audito ataskaita Nacionalinė kovos su korupcija programa


Valstybės kontrolės Viešųjų ryšių tarnyba (266 67 24, 8 686 25965, gkoncius@vkontrole.lt)

Už informaciją atsakingas Komunikacijos skyrius
Informacija atnaujinta 2008-03-18

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė

Biudžetinė įstaiga

Pamėnkalnio g. 27 (įeiti iš V. Kudirkos g. 15), 01113 Vilnius, mob. 8 608 92 636, el. paštas info@vkontrole.lt, kodas Juridinių asmenų registre 188659229.