Ši svetainė nebenaujinama.

Naujausios Valstybės kontrolės informacijos ieškokite www.valstybeskontrole.lt

Į pradžią
 
Naujiena
2008-09-25   Kas sutrukdė pritraukti daugiau užsienio investicijų
Valstybės kontrolė įvertino, ar teisėtai ir efektyviai panaudotos PHARE programoje numatytos lėšos, kurios buvo skirtos tiesioginėms užsienio investicijoms pritraukti. Tam tikslui buvo numatyta beveik 17 mln. litų, iš kurių didžiąją dalį suteikė Europos Komisija. Už šias lėšas turėjo būti plėtojama pramoninė ir komercinė infrastruktūra, siekiant pritraukti „pliko lauko“ investuotojus. Lėšų gavėjas – viešoji įstaiga „Lietuvos ekonominės plėtros agentūra“ darbų organizavimui ir lėšų valdymui įsteigė uždarąją akcinę bendrovę „Lietuvos infrastruktūros plėtros fondą“.

Apibendrindama audito rezultatus valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė pažymėjo, kad Lietuva iš šios subsidijos negavo maksimalios naudos. Beveik penktadalis lėšų liko neinvestuota į nekilnojamojo turto objektus, todėl 3,2 mln. litų reikės grąžinti Europos Komisijai.

Auditoriai nustatė, kad Lietuvos infrastruktūros plėtros fondas neužtikrino reikiamos nekilnojamojo turto investicinių projektų, kuriems buvo skirtos subsidijos lėšos, vykdymo kontrolės. Tai sudarė prielaidas, kad dalis lėšų buvo panaudotos ne pagal numatytą paskirtį. Pavyzdžiui, UAB „Skalos investicija“ investicinis projektas neatitiko numatytų tikslų – sukurti naujas darbo vietas regionuose ir į Lietuvą pritraukti tiesiogines užsienio investicijas.

Auditorių nuomone, kai kurių investicinių projektų atliktų statybos darbų kiekis ir kainos kelia pagrįstų abejonių dėl jų tikrumo ir dėl gautų subsidijos lėšų tikslinio panaudojimo. Subsidijos valdytojas – Lietuvos infrastruktūros plėtros fondas neužtikrino reikiamos nekilnojamojo turto investicinių projektų, kuriems buvo skirtos subsidijos lėšos, vykdymo kontrolės. Tai sudarė prielaidas, kad dalis lėšų buvo panaudotos ne pagal Subsidijos sutartyje numatytą paskirtį.

Konstatuota, kad Ūkio ministerija nesiėmė priemonių padėčiai taisyti ir neinicijavo spartesnio lėšų naudojimo. Be to, Ūkio ministerija prieš dvejus metus sustabdė naujų investicinių projektų svarstymą, nepakankamai įvertinusi tokio veiklos sustabdymo ekonominių padarinių, jų įtakos fondo veiklos rezultatams ir galimos rizikos dėl nepanaudotų lėšų privalomo grąžinimo Europos Komisijai.

Valstybės kontrolė rekomendavo Vyriausybei nustatyti institucijų, atsakingų už tolesnę subsidijos lėšų kontrolę ir jų naudojimą, funkcijas, teises ir atsakomybę. Atsižvelgiant į tai, kad dalis lėšų buvo panaudota ne pagal paskirtį, Ūkio ministerijai rekomenduota imtis priemonių, užtikrinančių lėšų, investuotų į nekilnojamojo turto plėtros objektus, panaudojimo kontrolę ir jų grąžą.


Papildoma informacija: Valstybės kontrolės 2-ojo audito departamento direktorė Zita Valatkienė ( 266 67 60 ).

Valstybinio audito ataskaita Lėšų, investuotų į nekilnojamojo turto plėtros objektus, teisėtumas ir efektyvumas


Valstybės kontrolės Viešųjų ryšių tarnyba (266 67 24, 8 686 25965, gkoncius@vkontrole.lt)

Už informaciją atsakingas Komunikacijos skyrius
Informacija atnaujinta 2008-09-25

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė

Biudžetinė įstaiga

Pamėnkalnio g. 27 (įeiti iš V. Kudirkos g. 15), 01113 Vilnius, mob. 8 608 92 636, el. paštas info@vkontrole.lt, kodas Juridinių asmenų registre 188659229.