Ši svetainė nebenaujinama.

Naujausios Valstybės kontrolės informacijos ieškokite www.valstybeskontrole.lt

Į pradžią
 
Naujiena
2008-11-06   Kompiuteriniuose tinkluose išsibarstė institucijų duomenys ir pinigai
Valstybės kontrolė išanalizavo valstybės įmonės „Infostruktūra“ veiklą, valdant saugaus valstybinio duomenų perdavimo tinklą, ir nustatė, kad jis veikia nerezultatyviai. Programiniuose dokumentuose buvo numatyta, kad iki šių metų pabaigos visų valstybės registrų ir informacinių sistemų duomenys būtų perduodami saugiu valstybiniu duomenų perdavimo tinklu, tačiau audito metu tik per 3 proc. potencialių naudotojų buvo sudarę saugaus tinklo paslaugų teikimo sutartis. Šis tinklas veikia nuo 2004 metų, jo kūrimui ir plėtrai panaudota per 20 mln. Lt.

„Neefektyviai panaudoti ne tik šie pinigai, bet ir tie milijonai litų, kuriuos institucijos išleido savo žinybiniams duomenų perdavimo tinklams kurti ar tokioms paslaugoms iš privačių įmonių pirkti, - sakė valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė. – Todėl Valstybės kontrolė rekomendavo Vyriausybei parengti teisės aktus, kurie aiškiai reglamentuotų, kaip institucijos turi elektroninėmis priemonėmis platinti informaciją ir užtikrinti racionalų šiems tikslams skiriamų valstybės lėšų naudojimą.“

Saugus valstybinis duomenų perdavimo tinklas buvo kuriamas tam, kad juo naudotųsi visos valstybės ir savivaldybių institucijos. Tačiau teisės aktai neįpareigoja institucijų elektronine informacija keistis tarpusavyje ir su Europos Sąjungos institucijomis naudojant saugų valstybinį duomenų perdavimo tinklą. Todėl ne visos jos renkasi šio tinklo teikiamas paslaugas. Taigi, saugaus tinklo operatorius priverstas konkuruoti su kitais elektroninių ryšių paslaugų teikėjais ir mažinti nustatytas monopolinių paslaugų kainas. Tai gali pareikalauti papildomų valstybės lėšų saugiam tinklui išlaikyti.

Auditoriai pateikė pastabų dėl įmonės „Infostruktūra“ komercinės veiklos. Pastaraisiais metais didžiąją dalį pajamų įmonė gavo teikdama komercines paslaugas. Tačiau komercinė veikla atskirai neapskaitoma, todėl tampa sudėtinga nustatyti teisingas valstybės ir savivaldybių institucijoms teikiamų paslaugų kainas. Kai kurios komercinės paslaugos teikiamos naudojant saugaus tinklo infrastruktūrą ir tiems asmenims, kurie neturi teisės jų gauti. Dalis įmonės nekilnojamojo turto yra išnuomota privatiems asmenims, kurių veikla nesusijusi su įmonės „Infostruktūra“ vykdomomis funkcijomis.


Papildoma informacija: Valstybės kontrolės 4-ojo departamento direktoriaus pavaduotoja Sigita Gorovniova (266 67 48).

Valstybinio audito ataskaita Saugaus valstybinio duomenų perdavimo tinklo operatoriaus veikla


Valstybės kontrolės Viešųjų ryšių tarnyba (266 67 24, 8 686 25965, gkoncius@vkontrole.lt)

Už informaciją atsakingas Komunikacijos skyrius
Informacija atnaujinta 2008-11-06

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė

Biudžetinė įstaiga

Pamėnkalnio g. 27 (įeiti iš V. Kudirkos g. 15), 01113 Vilnius, mob. 8 608 92 636, el. paštas info@vkontrole.lt, kodas Juridinių asmenų registre 188659229.