Į pradžią
 
Naujiena
2009-01-12   Biudžetinių įstaigų patalpos valdomos nešeimininkiškai
Valstybės kontrolė įvertino, kaip biudžetinės įstaigos valdo pastatus ir patalpas. Jų bendra likutinė vertė 2007 m. pabaigoje siekė 4,9 mlrd. Lt. Valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė priminė, kad prieš pusantrų metų Seimas pasiūlė Vyriausybei paskirti institucijas, kurios būtų atsakingos už valstybės turto valdymo politikos formavimą ir įgyvendinimą, tačiau nei šio, nei kitų Seimo pasiūlymų efektyviau valdyti valstybės turtą Vyriausybė neįgyvendino. Pasak R. Budbergytės, biudžetinėms įstaigoms, valdančioms valstybei nuosavybės teise priklausančias patalpas, reikėtų nedelsiant išanalizuoti tokių patalpų nuomos sutarčių sąlygas ir inicijuoti valstybei nenaudingų sutarčių nutraukimą ar sąlygų pakeitimą.

Nemaža dalis biudžetinių įstaigų joms priskirtų patalpų ne naudoja savo reikmėms, bet jas nuomoja. Pastaraisiais metais už nuomą jos kasmet gaudavo daugiau kaip 20 mln. Lt, kuriuos galėjo naudoti savo reikmėms. Nustatyta, kad neretai nuomos sutartyse numatomos valstybei nenaudingos sąlygos. Patalpos išnuomojamos kelis kartus mažesne nei rinkos kaina, sutartyse nenumatomos nuomos kainos perskaičiavimo ir išankstinio sutarties nutraukimo sąlygos, jei tų patalpų prireiktų valstybės įstaigoms. Didelė dalis auditorių patikrintų įstaigų ilgam laikotarpiui išnuomotų patalpų ir ateityje neketina naudoti savo reikmėms. Tai rodo, kad šis turtas yra nereikalingas valstybės funkcijoms atlikti.

Nesant apibendrintos informacijos apie valstybei priklausančias patalpas ir jų poreikį, nėra galimybės jas racionaliai paskirstyti. Todėl dalis biudžetinių įstaigų patalpas nuomojasi. Kai kurios biudžetinės įstaigos patalpas nuomojasi ir tada, kai šalia įsikūrusios biudžetinės įstaigos savo patalpas pigiau nuomoja privatiems asmenims.

Biudžetinės įstaigos turi teisę patalpas perduoti panaudos pagrindais labdaros ir paramos organizacijoms, asociacijoms, politinėms partijoms, viešosioms įstaigoms, kurios vykdo visuomenei naudingą veiklą. Tačiau dauguma neatlygintinai patalpas gavusių įstaigų viešai neteikia jokios informacijos apie savo vykdomą visuomenei naudingą veiklą. Didelė dalis tokių patalpų yra prestižiniuose Vilniaus ir Kauno mikrorajonuose.


Papildoma informacija: 6-ojo audito departamento direktoriaus pavaduotoja Edita Janušienė (8 5 266 67 68).

Valstybinio audito ataskaita Valstybės institucijų, įstaigų ir organizacijų patikėjimo teise valdomų patalpų naudojimas ir apsirūpinimas administracinėmis patalpomis


Valstybės kontrolės Komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyrius (8 5 266 67 24, 8 686 25965 gkoncius@vkontrole.lt)

Už informaciją atsakingas Komunikacijos skyrius
Informacija atnaujinta 2009-01-12

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė

Biudžetinė įstaiga

Pamėnkalnio g. 27 (įeiti iš V. Kudirkos g. 15), 01113 Vilnius, tel. (8 5) 266 6752, el. paštas info@vkontrole.lt, kodas Juridinių asmenų registre 188659229.