Ši svetainė nebenaujinama.

Naujausios Valstybės kontrolės informacijos ieškokite www.valstybeskontrole.lt

Į pradžią
 
Naujiena
2010-03-30   R. Budbergytė: Lietuva turi nekartoti buvusių ES lėšų naudojimo klaidų
„Tiek Lietuva, tiek Europos Komisija jau dabar turėtų pradėti intensyviai ruoštis naujam programiniam laikotarpiui, prasidėsiančiam po 2013 m., kad būtų išvengta tų problemų, kurios atsirado 2007-2013 m. laikotarpio pradžioje,“ - teigė valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė, susitikusi su Europos Komisijos nariu Algirdu Šemeta, atsakingu už mokesčius ir muitų sąjungą, auditą ir kovą su sukčiavimu. A. Šemeta pastebėjo, kad nepaisant lėto įsibėgėjimo laikotarpio pradžioje, šiuo metu pagal ES lėšų įsisavinimą Lietuva užima pirmaujančias pozicijas. Iš viso 2007-2013 m. Lietuvą pasieks 23,39 mlrd. Lt ES paramos, iš valstybės biudžeto lėšų projektams įgyvendinti bus skirta dar 2,35 mlrd. Lt. Visų šių lėšų panaudojimą audituos Valstybės kontrolė.

Pasak valstybės kontrolierės, daugiausiai sisteminių pažeidimų naudojant ES paramą Valstybės kontrolė nustato viešųjų pirkimų srityje. R. Budbergytė pabrėžė, kad EK netinkamomis finansuoti pripažintų ES lėšų dalis Lietuvoje nėra didelė. A. Šemeta patvirtino, kad teisėtumo požiūriu EK Lietuvą priskiria prie pažangių valstybių. „Yra nemažai kitų valstybių, kuriose situacija yra daug prastesnė nei Lietuvoje“, - susitikimo metu teigė EK narys.

Valstybės kontrolierė informavo, kad Lietuvoje labiausiai vėluoja Sanglaudos fondo lėšomis finansuojami projektai. „Vandenvalos projektai išties yra sudėtingi, už jų galutinį įgyvendinimą yra atsakingos savivaldybės, kurioms neretai stinga gebėjimų juos laiku ir tinkamai įgyvendinti. Projektams išsiplėtus laike ir pabrangus, yra tikimybė, kad kai kurie iš jų turės būti užbaigti nacionalinio biudžeto lėšomis“, - teigė R. Budbergytė. Ji atkreipė dėmesį, kad kitais metais Valstybės kontrolė turės įvertinti 26 Sanglaudos fondo projektus. „Tai tampa rimtu iššūkiu Valstybės kontrolei“, - pabrėžė valstybės kontrolierė.

Susitikimo metu didelis dėmesys buvo skirtas EK siūlomai nacionalinių valdymo deklaracijų idėjai aptarti. Įsigaliojus šiai naujovei, kiekviena ES narė turėtų parengti ataskaitą, kurioje būtų pateikta detali informacija apie jai skirtų ES lėšų tinkamą ir efektyvų panaudojimą. Deklaracija turėtų būti įvertinta nepriklausomo auditoriaus, taip užtikrinant jos teisingumą. Valstybės kontrolierė pastebėjo, kad jau ne vienerius metus aptariama idėja yra sunkiai įgyvendinama praktikoje. „Egzistuoja nemažai techninių, teisinių ir politinio susitarimo aplinkybių, trukdančių šios idėjos realizavimui. Tai ne tik padėtų sumažinti audito kaštus, bet ir padalintų už ES lėšomis finansuojamų projektų tinkamą įgyvendinimą EK tenkančią atsakomybę tarp EK ir ES valstybių narių“, - teigia R. Budbergytė.

Papildoma informacija: Tomas Mackevičius, valstybės kontrolieriaus pavaduotojas, tel. (8 5) 266 6700


Komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyrius, (8 5) 266 6792, 8 611 52051, tkuciauskas@vkontrole.lt

Už informaciją atsakingas Komunikacijos skyrius
Informacija atnaujinta 2010-03-30

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė

Biudžetinė įstaiga

Pamėnkalnio g. 27 (įeiti iš V. Kudirkos g. 15), 01113 Vilnius, mob. 8 608 92 636, el. paštas info@vkontrole.lt, kodas Juridinių asmenų registre 188659229.