Į pradžią
 
Naujiena
2015-04-01   Valstybės kontrolė patvirtino 2015–2018 m. ekonominės raidos scenarijų

Valstybės kontrolė atliko Finansų ministerijos parengto ir viešai paskelbto 2015–2018 m. ekonominės raidos scenarijaus vertinimą ir pateikė Seimui išvadą dėl jo tvirtinimo. Pasak ekonominės raidos scenarijų parengusios Finansų ministerijos, nors numatomas lėtesnis nei prognozuota praėjusių metų rudenį Lietuvos ekonomikos augimas, jis ir toliau išliks tarp sparčiausiųjų Europos Sąjungoje bei euro zonoje – 2,5 proc. Valstybės kontrolės vertinimu, ministerijos parengtas scenarijus nulemtas pasirinktų ir įvardytų prielaidų, yra pagrįstas esamais statistiniais duomenimis ir neprieštarauja ekonomikos dėsningumams.

Atlikus Finansų ministerijos 2006–2014 m. skelbtų makroekonominių rodiklių projekcijų paklaidų analizę, optimistinio prognozavimo tendencijų nenustatyta. Analizuojamu laikotarpiu apskaičiuotos paklaidos patvirtina, kad rodiklių prognozės buvo realistinės arba atsargios. Vis dėlto tam tikrais metais buvo nustatytas galutinės vidaus paklausos pervertinimas, o grynojo eksporto įtaka prognozuota konservatyviai. Šiuo metu Finansų ministerija yra vienintelė iš vertinimui pasirinktų prognozes skelbiančių institucijų, projektuojanti reikšmingai neigiamą grynojo eksporto įnašą ir svaresnę vidaus paklausos įtaką realaus bendrojo vidaus produkto augimui. Vidaus paklausos raidos pervertinimas lems didesnius mokestinius pajamų planus biudžetų projektuose.

Valstybės kontrolė atkreipė dėmesį, kad šiuo metu norminiuose teisės aktuose nenustatyta ekonominės raidos scenarijaus rengimo tvarka ir jo rengimo periodiškumas, nėra patvirtintos ir viešai paskelbtos makroekonominių prognozių formavimo metodikos, įskaitant prognozavimui naudojamus modelius, prielaidas ir išorinius rizikos veiksnius.


Išvada dėl ekonominės raidos scenarijaus tvirtinimo


Komunikacijos skyrius, vyriausioji specialistė Ksenija Aleksejeva, tel. (8 5) 266 6795, el. p. ksenija.aleksejeva@vkontrole.lt

Už informaciją atsakingas Komunikacijos skyrius
Informacija atnaujinta 2015-05-21

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė

Biudžetinė įstaiga

Pamėnkalnio g. 27 (įeiti iš V. Kudirkos g. 15), 01113 Vilnius, mob. 8 608 92 636, el. paštas info@vkontrole.lt, kodas Juridinių asmenų registre 188659229.