Į pradžią
 
Naujiena
2016-05-31   Valstybės kontrolė pirmą sykį pristatys Lietuvos ilgalaikio fiskalinio tvarumo ataskaitą

Valstybės kontrolė, kaip nepriklausoma fiskalinė institucija, šiemet pirmą sykį atlieka Lietuvos valdžios sektoriaus finansų tvarumo vertinimą ir rengia Fiskalinio tvarumo ataskaitą, kurią visuomenei pristatys jau šių metų birželį.

„Suprasdama, kad Lietuvai būtina galvoti apie ilgalaikį fiskalinės sistemos patikimumą ir tvarumą, fiskalinė institucija ėmėsi atlikti pirmą nepriklausomą Lietuvos finansų tvarumo vertinimą. Jis paskatins diskusijas, ar valdžios sektoriaus finansai ilgalaikėje perspektyvoje išliks tvarūs. Galvojame ir apie ateities kartas, todėl planuojame tokį vertinimą atlikti kasmet“, – sako valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.

Ataskaita, kuri bus paskelbta birželio 21 d., apims 2016–2036 metų laikotarpį. Finansų tvarumas vertinamas atsižvelgiant į šiuo metu valstybės prisiimtus įsipareigojimus, fiskalinius rodiklius, išlaidas, susijusias su visuomenės senėjimu. Vertinimui pasitelkiami kitų institucijų (Europos Komisijos, „Eurostat“, Statistikos departamento, Finansų ministerijos ir kt.) skelbiami duomenys ir projekcijos. Makroekonominių, biudžeto ir fiskalinių rodiklių projekcijos rengiamos taikant fiskalinės institucijos prielaidas ir modelius. Skaičiuojant daroma prielaida, kad šiuo metu galiojantys teisės aktai išliks be pakeitimų per visą prognozuojamą laikotarpį.

Vertinti fiskalinį valstybės finansų tvarumą rekomenduoja tarptautinės institucijos ir organizacijos.  Toks vertinimas svarbus siekiant sustiprinti supratimą apie būsimas išlaidas, kurios gali atsirasti dėl dabar priimamų politinių sprendimų, padėti suvaldyti rizikas, išlaikyti makroekonominį stabilumą ir augimą, atskleisti būsimų valdžios įsipareigojimų naštą.

Tarptautinio valiutos fondo, Pasaulio banko, Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos teigimu, stebėti, ar užtikrintas efektyvus finansų valdymas ir fiskalinė drausmė ilgalaikėje perspektyvoje, yra vienas iš nepriklausomų fiskalinių institucijų veiklos tikslų. Tokį vertinimą jau atlieka daugelio šalių (Slovakijos, Jungtinės Karalystės, JAV, Kanados, Pietų Korėjos ir kt.) fiskalinės institucijos.

Nepriklausomos fiskalinės institucijos funkcijas Valstybės kontrolė atlieka nuo 2015 metų. Jos rengiamos išvados ir ataskaitos teikiamos Lietuvos Respublikos Seimui ir skelbiamos viešai.


Papildoma informacija: Biudžeto politikos stebėsenos departamento direktorė Asta Kuniyoshi, tel. (8 5) 266 6741, el. p. asta.kuniyoshi@ifi.lt
 
Justas Jaskonis, atstovas ryšiams su visuomene, tel. (8 5) 266 6794, el. p. justas.jaskonis@vkontrole.lt

Už informaciją atsakingas Komunikacijos skyrius
Informacija atnaujinta 2016-08-01

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė

Biudžetinė įstaiga

Pamėnkalnio g. 27 (įeiti iš V. Kudirkos g. 15), 01113 Vilnius, mob. 8 608 92 636, el. paštas info@vkontrole.lt, kodas Juridinių asmenų registre 188659229.