Valstybės kontrolės

Naujiena


2016-06-03

Tarptautinėje konferencijoje Vilniuje – dėmesys fiskalinės drausmės kultūrai ir viešųjų finansų tvarumui

Seime organizuotoje tarptautinėje konferencijoje „Viešųjų finansų tvarumas: kokios yra fiskalinės drausmės būtinosios sąlygos?“ Baltijos šalių ir kitų užsienio institucijų atstovai penktadienį diskutavo apie fiskalinės drausmės kultūros susiformavimo prielaidas, viešųjų finansų tvarumą, dalijosi savų šalių ir institucijų patirtimi.

Konferencijoje aptarta, kokios prielaidos lemia tvarius viešuosius finansus, kokia turi būti patikima ir veiksminga vidutinės trukmės biudžeto sistema, nagrinėtos dažniausiai taikomos fiskalinės taisyklės, jų įgyvendinimo ir stebėjimo praktika.

Pagrindinį pranešimą skaitęs Austrijos biudžeto reformos sumanytojas ir įgyvendintojas, buvęs Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos vyriausiųjų biudžeto pareigūnų darbo grupės pirmininkas Gerhardas Stegeris pristatė Austrijoje atliktos biudžeto reformos naudą. Patirtimi taip pat dalijosi Europos Komisijos Ekonomikos ir finansų reikalų generalinio direktorato skyriaus vadovas Stefanas Ciobanu, Estijos fiskalinės tarybos pirmininko pavaduotojas Andrusas Alberas, Latvijos fiskalinės drausmės tarybos pirmininkas Janis Platais, Lietuvos Respublikos finansų viceministras Algimantas Rimkūnas.

Pranešėjai atkreipė dėmesį, kad jei trūksta skaidrumo, jei nėra atskleidžiamos viešųjų finansų rizikos ir nėra aiški tikroji pinigų nauda piliečiams ir mokesčių mokėtojams, įgyvendinti biudžeto reformą yra labai sudėtinga. Reikia esminių kultūrinių pokyčių, plataus sutarimo ir reformos naudos supratimo. Tai –  nuolatinis, pastangų ir valios reikalaujantis procesas.

Taip pat pastebėta, kad, planuojant biudžetą vidutiniam laikotarpiui, svarbu nustatyti ilgalaikius tikslus, kurie darytų poveikį ilgo laikotarpio viešųjų finansų tvarumui. Estijos fiskalinės tarybos atstovas konferencijoje pažymėjo, kad kartu su Stabilumo programa Estijoje yra rengiama ketverių metų valstybės biudžeto strategija, kuri padeda sudarant metinius biudžetus. Pasak Latvijos fiskalinės drausmės tarybos pirmininko, Latvijoje taikomos struktūrinio balanso, išlaidų augimo, tęstinumo ir skolos taisyklės. Pranešėjai taip pat akcentavo svarbų nepriklausomų fiskalinių institucijų vaidmenį biudžeto sistemoje.

Konferenciją organizavo Valstybės kontrolė kartu su Lietuvos Respublikos Seimu.

 
Justas Jaskonis, atstovas ryšiams su visuomene, tel. (8 5) 266 6794, el. p. justas.jaskonis@vkontrole.lt

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė
Pamėnkalnio g. 27, LT-01113 Vilnius
www.vkontrole.lt